ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ

ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ, 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, 11-2 μμ, ΑΜΦ. Β

Μια από τις επιλογές που εξετάζουν πολλοί από τους απόφοιτους του ΟΠΑ  μετά την αποφοίτησή τους είναι η συνέχιση των σπουδών τους σε πανεπιστήμια του εξωτερικού ή η αναζήτηση εργασίας στην Πληροφορική και σε συναφή πεδία. Στόχος της εκδήλωσης αυτής είναι η ενημέρωση των φοιτητών όλου του ΟΠΑ σχετικά με τις διαδικασίες που απαιτούνται και,  κυρίως, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που έχουν οι σπουδές στο εξωτερικό στο αντικείμενο της Πληροφορικής.

ΟΜΙΛΗΤΕΣ:

Πρόσφατοι απόφοιτοί του Τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ που ολοκληρώνουν ή έχουν ήδη ολοκληρώσει μεταπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και/ή με εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό, και μέλη ΔΕΠ. Μέχρι τώρα έχουν επιβεβαιώσει τη συμμετοχή τους οι ακόλουθοι ομιλητές:

·         Αλέξιος Βουλημενέας (σπουδές σε EPFL, Ελβετία, και University of California at Irvine, ΗΠΑ)

·         Νικόλαος Ζούλας (σπουδές σε University of Glasgow, Ηνωμένο Βασίλειο)

·         Λώρα Μαυρούλη (σπουδές σε University of Ohio, ΗΠΑ)

·         Νικόλαος Μαυρούλης (σπουδές σε Radboud University, Ολλανδία)

·         Σοφοκλής Φλωράτος (σπουδές σε University of Ohio, ΗΠΑ)

·         Σταύρος Τουμπής (Επίκουρος Καθηγητής, ΟΠΑ)

·         Κωνσταντίνος Κουρκουμπέτης(Καθηγητής, Singapore Univ. of Technol. and Design,  Singapore)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Σύντομες τοποθετήσεις από τους ομιλητές σχετικά με τις εμπειρίες τους, σύντομη επισκόπηση των διαδικασιών, ερωτήσεις από το κοινό.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ:

·         Να επιδιώξω Μεταπτυχιακό Τίτλο Εξειδίκευσης (MSc) ή Διδακτορικό (PhD); Στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα;

·         Πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς εργασία σε μια χώρα αν δεν έχει πραγματοποιήσει μέρος των σπουδών του εκεί;

·         Ποια είναι τα αναμενόμενα οφέλη για την σταδιοδρομία μου;

·         Πώς μπορώ να βρω ποια είναι τα  «καλά» πανεπιστήμια στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει;

·         Τι χρειάζεται να περιλάβω στην αίτησή μου;

·         Ποιες επιπλέον εξετάσεις χρειάζονται;

·         Πώς μπορώ να εξασφαλίσω χρηματοδότηση για τις σπουδές μου;

Και όσες υποβάλετε εσείς!